بررسی مشکلات پای دیابتی

بررسی مشکلات پای دیابتی

دو نوع مشکل در پاهای دیابتی وجود دارد با روش های مختلفی می توان به بررسی هر کدام از این مشکلات پرداخت و سپس  به بهترین شکل درمان نمود .

بررسی مشکلات پای دیابتی

بررسی مشکلات پای دیابتی

انواع مشکلات در پای دیابتی

نوروپاتی ( بیماری اعصاب محیطی )

اختلال عملکرد عصب های پا که حس درد در تماس سطحی در بیمار را کاهش می دهد. به دنبال این مشکل بیمار ممکن است دچار یک آسیب ناشی از تماس با کفش، ساییدگی، فرو رفتن جسم تیز و یا حتی عفونت های بی دلیل شود و به دلیل عدم حس کافی برای درد ممکن است بیمار مشکل را احساس نکند و این بیماری پیشرفت کند و عارضه ای برای فرد ایجاد کند.

تشخیص نوروپاتی

به منظور بررسی این مشکل از تست مونوفیلامان استفاده می شود. در اصل فیلامان باریکی به ناحیه کف پا تماس داده می شوند و در ۱۰ نقطه این تست انجام می شود طبق احساس بیمار طی این بررسی اطلاعات کافی به پزشک داده می شود.

شایان ذکر است که در افراد دیابتی نمی توان میزان حس در فرد را افزایش داد، اما با کنترل قند در فرد می توان وضعیت عصب های پا را افزایش داد.

خونرسانی پا

روش های مختلفی برای بررسی وضعیت خونرسانی اندام تحتانی وجود دارد که شامل سونوگرافی داپلر، سی تی آنژیوگرافی، ام ار آنژیوگرافی، آنژیوگرافی است. سایر روش ها نیز برای تشخیص وجود دارد که از روش های غربالگری نمی باشد. در این روش ها بیمار به یک مرکز دیگه ارجاع داده می شود.

بررسی خونرسانی اندام تحتانی

استفاده از اندکس پایی بازویی می باشد که به روش دستی و یا دستگاه های اتوماتیک این اندازه گیری انجام می شود. در این بررسی عددی به دست می آید که تقریبا خونرسانی اندام تحتانی را نشان می دهد. اگر عدد بدست آمده پایین تر از مقدارم مشخص باشد، بیمار برای آنژیوگرافی ارجاع داده می شود تا بررسی عروقی کامل تر صورت گیرد. احتمال در این مرحله از درمان جراحی برای باز کردن عروق استفاده می شود. اما اگر از یک عدد بالاتر باشد به منظور خونرسانی بهتر پا به شمار می آید. اما بهتر است از روش های تکمیلی نز در این روش استفاده شود. دلیل استفاده از معاینات برای بالا بردن دقت به دلیل منفی کاذب بودن در برخی از این تست ها می باشد.

بررسی نبض

این بررسی با استفاده از برخی دستکاه های اندازه گیری خونرسانی پا و یا نوعی از اندکس پایی بازویی صورت می گیرد .

بررسی toe brachial index

مقایسه فشار خون شصت پا با فشار خون بازو که یا به روش دستی و یا اتوماتیک صورت می گیرد و می توان گزارشی مناسبی از وضعیت خونرسانی پا در اختیار افراد قرار دهد.

سایر مطالب

 

درمان زخم بستر

کلینیک درمان دیابت

برچسب گذاری توسط , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + نوزده =