تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

اولین عمل جراحی تعویض مفصل لگن چه زمانی انجام شد ؟ هر سال چه تعداد بیمار تحت این عمل جراحی قرار می گیرند ؟ ما در این مقاله در رابطه با جراحی تعویض مفل لگن  صحبت می کنیم . اگر شما هم نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن دارید و یا این جراحی را انجام داده اید توصیه می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید .

اولین بار  در حدود ۸۰ سال  پیش دکتر  Marius Smith – Petersen در شهر Boston در دهه ۱۹۲۰  و ۱۹۳۰  روش  تعویض  مفصل فنجانی  را ابداع  کرد . در این روش ،استخوان  آسیب دیده  از مفصل لگن  خارج شده  و یک  سطح فلزی  فنجانی شکل  در انتهای  فوقانی  سر استخوان  ران ،کار گذاشته  می شود .  اگر چه این روش  را نمی توان  در حقیقت تعویض مفصل لگن  دانست ، اما به هر حال  یک سطح مفصلی جدید  درون بدن قرار داده می شود . این روش تا ۲۵  سال همچنان  به عنوان  اولین روش  جراحی  برای آرتروز  مفصل لگن باقی ماند .

اولین جراحی  ناکامل  تعویض  مفصل لگن  به وسیله دکتر  Austin Moore در دانشگاه  جان هاپکینز ،در اوایل  دهه ۱۹۴۰  انجام شد .

در این عمل  جراحی فقط  سر استخوان ران  جایگزین شده  و قسمت  کاسه دست نخورده  باقی می ماند . یک لخش  توپ مانند  فلزی پایه دار، درون استخولن  ران ثابت  می شد . این پروتز  در دهه ۱۹۵۰  تغییراتی کرد و پس از آن  به عنوان یک درمان  استاندارد  برای انواع  خاصی  از شکستگی  های لگن باقی ماند .

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن به شیوه نوین  در سال ۱۹۶۲ به وسیله Sir john charnley  در انگلستان ،طراحی شد .  در این جراحی  از یک  پروتز دو قسمتی  استفاده شد :  یک قطعه توپ  مانند فلزی  و پایه دار  که درون  قطعه کاسه  مانند از جنس  پلاستیک و یا پلی اتیلن قرار داشت . هر دو  این قسسمت  ها وارد  استخوان  و به وسیله  سیمان در جای  خود نگه  داشته می شد .  سر استخوان  ران در این حالت ،کوچک تر  از حالت  طبیعی خود بود . تا به وسیله  بخش کاسه مانند  پوشیده شده  و اجازه  سایش کمتری  را بدهد .  اگر چه امروزه  با توجه  به پیشرفت  در تکنولوژی  پروتز های  غیر سیمانی استفاده  از سیمان  کمتر رایج است ، اما استفاده  از سر فلزی  استخوان ران  و کاسه  پلی اتیلنی  همچنان  به عنوان  یک استاندارد  در عمل  جراحی  تعویض  مفصل باقی مانده است .

با افزایش رشد سنی  جمعیت و دستابی  به روش  های نوین پزشکی ، انتظار می رود  که عمر  متوسط مردم  بیشتر شده  و تعداد عمل  های تعویض  مفصل  لگن نیز  به طور  سالانه افزایش یابد .

در کشورمان هم سالیانه  تعداد زیادی  عمل جراحی  تعویض مفصل  لگن به عنوان  درمان استاندارد  بیماری های  مفصل لگن  و عوارض  شکستگی ها  در حال انجام  می باشد  که به موازات  پیشرفت های  دانش  تعویض   مفصل  منطبق  بر آخرین  استاندارد های جهانی در  حال پیشرفت است .

آرتروگرام (Arthrogram)  چیست  و به چه دلیل  انجام می شود ؟

در آرتروگرام  ماده حاجب  به درون  مفصل تزریق  شده  و تصویر  رادیولوژی  از مفصل  انجام می شود . این تکنیک  جهت بررسی  عفونت یا  لق شدن  اجزای پروتز  در مفصل استفاده می شود . ممکن است  مایع مفصلی  خارج  و جهت ارائه  به آزمایشگاه  ارسال شود . در این صورت  می توان  به وجود باکتری  و یا عفونت  در مفصل پی برد .  در مواردی هم  که اجزای  پروتز  در مفصل  شل شده اند ،ماده حاجب  بین اجزای  پروتز و استخوان  نفوذ می کند  و در تصویر مشخص می شود  که پروتز  در استخوان  به خوبی ثابت نیست . در برخی شرایط ،MRI  ممکن است  با تزریق  ماده حاجب  به داخل مفصل انجام شود .

تعویض مفصل لگن به روش  جراحی resurfacing

این عمل جراحی در واقع نوعی  تعویض مفصل  لگن است  که در آن  قسمت های  فوقانی استخوان  ران ، دست نخورده  باقی می ماند . در عمل  جراحی تعویض مفصل  کامل لگن ،کل سر استخوان ران  و قسمت  بزرگی  از گردن  استخوان ، با اجزا  پروتز جایگزین  می شوند . اما در resurfacing  فقط غضروف مفصلی  و قسمت  خارجی سر استخوان  فمور برداشته می شود  و قسمت  داخلی سر استخوان  و کل گردن ، دست نخورده  باقی می ماند . در  این عمل جراحی  ،جز فنجانی شکل  ایمپلنت  بر روی قسمت های باقی مانده  سر استخوان  ران قرار  می گیرد  و پایه  کوچک ایمپلنت  درون قسمتی  از گردن  استخوان ران  فرو می رود  در حالی  که استم  در عمل جراحی  تعویض  مفصل  کامل ، درون بخش  بزرگی  از تنه  ضخیم سر استخوان  ران فرو می رود . هر دو قسمت ایمپلنت  یعنی بخش  گوی  و بخش کاسه  از فلز  کبالت ،کرومیوم  ساخته شده اند . بنابر این  سطوح  محتمل وزن  و لغزنده  روی هم ، هر دو از فلز  هستند . جز  کاسه به خوبی  درون کاسه  طبیعی لگن  ثابت می شود  و جز  گوی مانند  به وسیله  سیمان  بر روی قسمت باقی مانده  سر استخوان ران  قرار می گیرد .  بنابر این می توان  گفت این عمل  جراحی ، تعویض  مفصل هیبرید نام دارد .

این عمل جراحی ،اولین  بار نزدیکی  به ۳۰ سال  پیش انجام شد . سطوح  مفصلی در اعمال  جراحی ابتدایی  ،فلز  روی پلی اتیلن  بودند  و به همین دلیل زیاد  موفقیت امیز  نبودند .

خواسته جوان تر ها  جهت حفظ  مقادی بیشتری از استخوان  طبیعی ، سبب  بازنگری  در این جراحی شد . در نتیجه ، مواد اولیه بهتر   برای ایمپلنت  و ارتقا  روش های  جراحی باعث پیشرفت  در استفاد ه از  resurfacing  شد . در بهترین  حالت این جراحی  برای جوانی  که بافت  استخوانی  خوبی دارد  اما به دلایلی  مانند آرتروز  یا بعد  از ضربات  دچار تخریب  سطوح مفصلی  شده ، مناسب به نظر  می رسد . وجود استخوان خوب و محکم  لازمه انجام این عمل  جراحی است . این عمل  جراحی برای  بیمارانی  که اختلاف  طول در اندام  دارند ، مناسب نیست . برخلاف  عمل جراحی  تعویض  مفصل لگن ، در resurfacing  طول اندام  ها قابل تغییر  و هم  اندازه کردن  با پای  مقابل نیست .

در جراحی تعویض مفصل لگن فقط سر استخوان ران  جایگزین شده  و قسمت  کاسه دست نخورده  باقی می ماند . دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به انجام این جراحی می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مزایای جراحی تعویض مفصل لگن

سر بزرگ  استخوان ران ، ثبات خوبی دارد .

در رفتگی  هم تقریبا  نادر است .

عمل دوباره تعویض  مفصل ، اگر مورد نیاز باشد  ،آسان  تر از حالت  های دیگر است .

درصورت نیاز  به تعویض  کامل مفصل ، سر و گردن  استخوان ران  در اندازه  استاندارد  بریده می شود .

Resurfacing  می تواند  در افرادی که  خطر در رفتگی  در آن ها بالا ست ،انتخاب  مناسبی باشد  . مانند  افراد درگیر  بیماری  نورولوژیک  که کنترلی  روی عضلاتشان  ندارند . همچنین در بیمارانی  که دارای  کج شکلی  استخوان ران هستند  و جای گذاری  استم  پروتز در استخوان  ران امکان  پذیر  نیست ، می توانند  از این عمل جراحی  استفاده کرد .

این عمل جراحی  بهترین انتخاب  برای بیماران جوانی  است که استخوان  های خوبی دارند  و سر استخوان  ران  گردی طبیعی خود را حفظ کرده است .

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن

بیمارانی که دارای شرایط زیر هستند ، موارد مناسبی  برای این  نوع  عمل جراحی نیستند :

  • پوکی استخوان
  • بافت استخوانی ضعیف در قسمت  سر و گر دن استخوان ران
  • بیماری های استخوانی متابولیم
  • AVN های پیشرفته که سر استخوان  ران کولاپس  کرده باشد
  • کیست های بزرگ و مخرب  استخوانی  در قسمت  سر و گردن استخوان

جراحی تعویض مفصل لگن به وسیله جه کسی انجام می شود ؟

جراحی تعویض مفصل لگن  به وسیله  متخصص ارتوپدی یا  جراح لگن  انجام می شود .  یعنی پزشکی  که بعد از اتمام  دوران پزشکی  عمومی  در دوره ای  تخصصی  برای درمان بیماری های  اسکلتی  عضلانی  آموزش دیده است  و جراح  لگن پس از اتمام  دوره ارتوپدی  اقدام به گذراندن  دوره فلوشیپ  در جراحی  لگن و مفصل ران نموده  است .

مراقبتهای بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

اکثر بیمارانی  که تحت  جراحی تعویض مفصل لگن قرار می گیرند ، حدود دو روز  بعد از عمل  جراحی در بیمارستان  بستری می مانند  . در برخی  کشور های پشرفته  بیماران  بعد از ترخیص  از بیمارستان  ،به مرکز  توان بخشی  منتقل  و  مورد  مراقبت  و ورزش  درمانی و آموزش  راه رفتن  و توان بخشی  تخصصی  قرار می گیرند ،که متاسفانه  در کشور ما  این  امکانات فراهم نیست . در اکثر موارد  بیماران تنها  یک یا دو روز بعد  از عمل  جراحی ترخیص  می شوند .  که این  امر بستگی  به شرایط  بیمار و قدرت  جسمی او  دارد .

به ط.ر کلی بیماران با سنین بالاتر  ،معمولا  به دلیل  مشکلات دیگری  که دارند ، ممکن است  مدت طولانی  تری در  بیمارستان بستری بمانند .

جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

در صورتی که  از زمان  تعویض  مفصل سال ها  گذشته باشد  ممکن است  نیاز به تعویض  مجدد  آن باشد .  این عمل  جراحی در واقعه  پروسه ای  را شامل می شود  که در آن  یک یا  تعداد  بیشتر  از قطعات  پروتز اولیه  مجددا  تعویض می شود .

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

سال ها قبل  ،عمل تعویض  مفصل لگن  فقط در افراد  سالخورده انجام می شد  و بنابر این  در طول زندگی  فرد نیاز  به تعویض  دوباره آن  نبود .

اما امروزه  ما تعداد  بسیار  زیادی  عمل تعویض  مفصل اولیه  در افراد جوان  انجام می شود .  بسیاری از افراد  عمل جراحی  تعویض  مفصل لگن  را دهه  چهارم و حتی  سوم از زنگی  خود دارند .  این بدین معناست  که این عمل جراحی  باید برای  مدت طولانی  در زندگی این افراد باقی بماند . از انجایی که این افراد جوان هستند ،فعالیت بیشتری دارند  و انتظارات شان  از مفصل لگن بسیار بیشتر  است ،به همین دلیل  عمل جراحی تعویض مجدد  مفصل لگن  به وجود آمد  تا پاسخگوی  نیاز این  گروه از بیماران  باشد .

چند دلیل  برای  عمل تعویض  دوباره مفصل لگن  وجود دارد  که به شرح زیر  است :

  • وقتی اجزای پروتز لق می شوند

اجزای مفصل درون استخوان جای  گذاری می شوند  که در آن  از سیمای  ارتوپدی   و در سیستم  های غیر  سیمانی  از رشد  استخوان طبیعی  فرد جهت  ثابت نگهداشتن  اجزا  استفاده می شود . اگر اتصال بین  اجزای  پروتز استخوان  تغییر کند ،مفصل  شل خواهد شد .

  • هنگامی که  اجزای  پروتز بشکند  یا خوب کار نکند

طراحی های  اولیه استم  استخوان ران  به نحوی  بود که  امکان خراب  شدن با گذر زمان  و یا حتی  شکستن را داشت . خوشبختانه  با طراحی  های جدید  شکستن  این قسمت  از پروتز  به ندرت دیده می شود .  دیگر دلیل  کارکرد  نادرست پروتز ،آسیب  لایه  پلی اتیلن  درون کاپ  که می تواند ناشی از فرسایش  و یا شکستن  باشد  که در این  صورت  سر فلزی استخوان  ران ثبات  اولیه اش  را درون  کاسه نخواهد داشت .

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

  • هنگام بروز عفونت

عفونت عامل  دیگری است  که احتمال  نیاز به  انجام  تعویض مجدد  مفصل را  ضروری می سازد . وقتی مفصل مصنوعی  عفونی  می شود ، برخی از بافت  های استخوانی  که پروتز  را نگه داشته  اند ، از بین می روند . بنا براین  اجزای پروتز لق  شده  و نیاز  به تعویض  آن ها وجود دارد .

  • هنگام بروز حادثه که سبب بر هم ریختگی  ثبات پروتز  در استخوان می شود

برخی از شکستگی  های اطراف  اجزای پروتز  نیاز به عمل  تعویض مجدد  مفصل لگن  خواهند داشت  ،چرا که  ثبات پروثز را  ممکن است  بر هم  بزنند .

  • هنگامی  که مفصل  لگن نا پایدار است

اگر مفصل لگن  چندین بار دچار  در رفتگی شده باشد ،مستعد  ناپایداری  است و تعویض  اجزا آن لازم است  . در این  جایگزینی  دوباره پروتز  ،علت  در رفتگی باید  اصلاح شود  که ممکن است  یکی یا  هر دو  قسمت پروتز  دوباره تعویض شود  و یا اینکه زوایای  قرار گیری پروتز  در استخوان  اصلاح شود  تا ثبات بیشتری  برای مفصل  به وجود آید .  گزینه دیگر برای  چنین عمل  جراحی ،افزایش  طول گردن  استخوان ران است  تا کشش  اضافی  را برای  عضلات اطراف  مفصل به وجود  آورده  و مفصل  محکم تر شود  و یا با انتقال  ترو کانتر  بزرگ  به قسمت پایین  تر از محل  خود و اعمال  فشار بیشتر  روی عضلات  ابداکتور  به پایداری  بیشتر  مفصل مصنوعی کمک کرد .

آمار نشان  می دهد  که ناپاداری  مفصل ،یکی از سه علت اول نیاز به  تعویض دوباره  پروتز لگن است .

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − نه =